پیش دیابت چیست؟ چگونه پرستار سالمند میتواند پیشگیری کند؟

پیش دیابت چیست؟ چگونه پرستار سالمند میتواند پیشگیری کند؟

پیش دیابت و پرستاری سالمند (قند خون)

متخصصان معتقدند که پیش دیابت یا پری دیابت (prediabetes) با قندهای خیلی زیادی در رژیم غذایی ما ارتباط دارد. یکی از بهترین راههای تقویت آن استفاده از رژیم غذایی با تمرکز بر روی غذای کامل ، کربوهیدرات های پیچیده و مواد مغذی با چگالی بالا (از جمله پروتئین ها و چربی های سالم) است. یک رژیم ضد التهاب – به اصطلاح این امر – نه تنها در بین متخصصان تغذیه بلکه پزشکان در سراسر جهان رواج یافته است. چند قانون ساده را در خاطر داشته باشید.

  1. غذاهای کامل (غلات ، میوه و سبزیجات تازه) را روی غذای کنسرو شده یا کنسرو انتخاب کنید. مواد غذایی فرآوری شده باعث از بین بردن مواد مغذی میشود و افزودن مواد نگهدارنده بعضی اوقات قند زیادی دارد.
  2. غذای تازه را طبخ کنید و همیشه تازه بخورید .
  3. تا حد ممکن به دنبال مواد غذایی ارگانیک باشید.
  4. حداقل ۹۰-۹۵٪ از کربوهیدرات هایی که مصرف می کنید باید کربوهیدراتهای پیچیده باشند. کربوهیدراتهای پیچیده معمولاً در غذاهای کامل و غیر فرآوری شده مانند غلات کامل ، عدس ، لوبیا ، میوه و سبزیجات یافت می شوند.
  5. تا حد امکان از غذاهای سفید خودداری کنید. اینها شامل نانهای سفید ، ماکارونی سفید ، برنج سفید است. همچنین باید از چیزهایی مانند کیک ، کلوچه ، شیرینی و هر نوع شیرینی خودداری کنید.
  6. مقدار زیادی فیبر طبیعی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. چیزی مانند بذر کتان منبع بسیار خوبی است و می توان در هر وعده غذایی از آن استفاده کرد. می توانید آن را به سالادها ، سوپ ها یا حتی غذاهای جانبی خود اضافه کنید.
  7. به همان اندازه که گوشت قرمز خود را دوست دارید ، بیش از حد آن میل نکنید. در عوض به ماهی و مرغ (بدون پوست) تغییر دهید. هنگام صحبت از ماهی ، افرادی مانند ماهی سالمون ، ماهی تن و کدو گزینه های بسیار خوبی هستند. سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ ، این التهاب ها را مبارزه می کند و برای سلامتی آنها ضروری است
  8. هرگاه میوه و سبزیجات بیشتر باشد ، هرچه تنوع بیشتری داشته باشد ، بهتر است.
اگر پرستاری در منزل دارید از او بخواهید این قوانین را حتما رعایت کند!

ورزش – الزامی!  

اگر در حال حاضرمشغول به نوعی فعالیت بدنی منظم هستید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که سطح خود را کمی افزایش دهید. دیگر نیازی نیست که برای یک ماراتن بروید و تمرین کنید! پیاده روی بیشتر، صعود چند پرواز بیشتر از پله ها ، افزایش تعداد فعالیت در فضای باز ، یوگا یا ایروبیک منظم و غیره اقدامات کافی برای معکوس کردن وضعیت پیشگیری از بیماری است. 

اگر حتی در کارهای روزمره خود از نظر جسمی چابک تر شوید ، فوق العاده کمک می کند. اتومبیل خود را کمی دور از مقصد خود پارک کنید ، از پله ها به جای آسانسور ، پیاده روی به سوپر مارکت به جای گرفتن ماشین – همه این موارد را انجام دهید تا کمتر مستعد ابتلا به دیابت شوید.

 حدود نیم ساعت فعالیت متوسط ، پنج روز هفته یک هدف معقول برای تعیین خودتان است. با این حال به یاد داشته باشید ، فعالیتهایی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید ، اما قبل از درک بدن خود و اینکه تا چه اندازه می توان آن را تحت فشار قرار داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *