عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

عفونت ریه یا ذات الریه

کلیاتی در مورد عفونت یا ذات الریه در سالمندان

باکتری ها و ویروس ها که اغلب عامل ذات الریه هستند و می توانند از طریق هوا یا با تماس با شخصی که به آن مبتلا شده یا با اشیائی که شخص لمس کرده است ، پخش شوند. در این مقاله با هم در مورد عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری از آن میخوانیم.

 ذات الریه پنومونی می تواند از خفیف تا شدید باشد ، در حالی که ذات الریه ویروسی معمولاً شدیدتر از پنومونی باکتریایی است. پنومونی ذات الریه که می تواند باعث ایجاد مننژیت در مغز نیز شود ، شایع ترین نوع ذات الریه باکتریایی است و در سالمندان بسیار خطرناک است. 

ذات الریه پنومونی شایع ترین شکل پنومونی است. بیمار ذات الریه در خارج از بیمارستان یا سایر مراکز درمانی گرفتار می شود ، برخلاف آنچه تصور می‌شود، پنومونی بیمارستانی ناشی از بستری بیمارستان یا مراقبت های بهداشتی است، که کمتر رایج است و به وسیله تجهیزات مبتلامی شود. ذات الریه به دست آمده از بیمارستان بیشتر خطرناک است زیرا افرادی که آن را دریافت می کنند در حال حاضر بیمار هستند و به دلیل ایجاد باکتری ، احتمالاً مقاوم به آنتی بیوتیک هستند و این امر درمان آن را سخت تر می کند. 

علائم ذات الریه در بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر

علائم ذات الریه از یک فرد به دیگری متفاوت است ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف و خستگی
 • درد در قفسه سینه یا دنده ها
 • تب و لرز
 • دمای بدن پایین تر از حد طبیعی
 • سرفه، به خصوص مرطوب که تولید خلط می کند
 • تنگی نفس
 • سرگیجه

به راحتی می توان این علائم ذات الریه را در بزرگسالان ۶۵ ساله و بالاتر با علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا یا اثرات پیری اشتباه گرفت اما نباید از آنها چشم پوشی کرد. بلافاصله علائم احتمالی پنومونی را به پزشک گزارش دهید.

ویروس عفونت ریه

عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

علل ذات الریه در افراد سالمند

پنومونی در اثر قرار گرفتن در معرض میکروب ها ، غالبا باکتری ها یا ویروس ایجاد می شود. افراد در هر سنی با ارگانیسم هایی که باعث ایجاد ذات الریه می شوند در تماس هستند ، اما این تماس بیشتر در افراد مسن و به شکل تهاجمی ایجاد می شود. به این دلیل که:

 • با افزایش سن ، سیستم ایمنی بدن آنها کمتر کار می کند و باعث می شود تا از عفونت ها جلوگیری نشود.
 • بیماری های قلبی ، دیابت و سایر بیماری های جدی که در افراد مسن شایع است ، خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهد.
 • سالمندان مستعد ابتلا به آنفولانزا و سایر بیماریهای مرتبط با ریه هستند که بعضی اوقات به ذات الریه تبدیل می‌شود.
 • در افراد مسن کمتر احتمال دارد که بتواند سرفه قوی ایجاد کند در نتیجه باعث سکته مغزی یا ضعف کلی میشود.

سرفه به بدن کمک می کند تا چیزهایی را که می تواند به آن آسیب برساند از بین ببرد ، مانند میکروب‌هایی که باعث ذات الریه می شوند.

درمان پنومونی در سالمندان

اگر پزشک به ذات الریه شک کند، احتمالاً برای تأیید تشخیص، آزمایش خون و همچنین سی تی اسکن یا پرتونگاری قفسه سینه را نسخه می دهد.

این بیماری چه ویروسی باشد و چه باکتریایی ، پنومونی با استراحت ، مواد مغذی مغذی و مایعات زیادی درمان می شود و همچنین داروهایی برای علائم مزاحم مانند تب یا درد استفاده می شود. پنومونی ویروسی نیز ممکن است با داروهای ضد ویروسی درمان شود. پنومونی باکتریایی همیشه با آنتی بیوتیک درمان می شود. این مهم است که بیماران برای جلوگیری از بروز باکتریهای مقاوم در برابر دارو ، تمام دوره های آنتی بیوتیک تجویز شده را طی کنند. 

بیشتر افراد سالخورده به دلیل ذات الریه در منزل تحت درمان قرار می گیرند ، اما تا یک پنجم سالمندان که به طور مستقل زندگی می کنند و بیش از یک چهارم سالخوردگان ساکن یک مرکز درمانی هستند که دچار ذات الریه هستند ، در بیمارستان تحت درمان قرار می گیرند ، جایی که ممکن است بیشتر به آنها با اکسیژن درمانی کمک کنند تا به آنها در بهبودی تنفس کمک کنند.

عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

بهبودی عفونت ریه و ذات الریه در افراد مسن

اکثر سالمندانی که دچار ذات الریه هستند، از آن بهبود می یابند. اما اینکه چه مدت زمان بهبود یابند به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله اینکه باکتری یا ویروس چه عاملی ایجاد کرده است و اینکه فرد ضعیف باشد یا دارای شرایط سلامتی دیگری باشد که باعث بهبودی می شود. بهبودی به احتمال زیاد حداقل یک تا سه هفته طول می کشد ، اما معمولا مدت زمان بیشتری طول می کشد.

گاهی اوقات پنومونی که به نظر می رسد از بین رفته است برمی گردد. هنگام مراقبت از یک فرد مسن که دچار ذات الریه است، مراقب هرگونه علائم جدید یا بدتر باشید و سریعاً آنها را به پزشک گزارش دهید.

عفونت ریه یا ذات الریه سالمندان، علل، درمان، پیشگیری

جلوگیری از ذات الریه در افراد مسن

 • مرتباً دست خود را بشویید: همه این توصیه را می دانند ، اما همه آن را دنبال نمی کنند. شستشوی مکرر دست، می تواند خطر عفونت ها، از جمله ذات الریه را کاهش دهد.
 • واکسینه شوید: دریافت واکسن ذات الریه پنومونی خطر ابتلا به پنومونی باکتریایی سالمندان را کاهش می‌دهد. پزشکان توصیه می کنند که ابتدا افراد در ۵۰ سالگی ، دوز دوم در ۶۵ سالگی و دوز اضافی هر ۵ سال یک بار مصرف کنند. واکسن سالانه آنفولانزا همچنین می تواند خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش دهد، زیرا پنومونی گاهی به عنوان عارضه آنفولانزا موجب می‌شود.
 • از افرادی که دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند فاصله بگیرید: ممکن است احساس بی ادبی کند اما ایمنی در درجه اول قرار دارد. برنامه ریزی کنید تا وقتی احساس بهتری داشته باشید آنها را ببینید. اگر حتماً در اطراف افرادی هستید که مریض هستند ، برای محافظت از خود ماسک صورت پزشکی بپوشید.
 • دندانهای خود را تمیز نگه دارید: دندانهای آلوده مکانی مهم برای حمله به پنومونی هستند. بهداشت دهان و دندان را خوب تمرین کنید و برای جلوگیری از وقوع آن به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • خانه های خود را تمیز نگه دارید: گرد و غبار ، قالب و کپک می تواند به ریه ها آسیب برساند و خطر ابتلا به پنومونی را افزایش می دهد. ممکن است افراد سالخورده به یک مراقب یا پرستار برای تمیز کردن حرفه ای احتیاج داشته باشند تا خانه های خود را از این ماده تحریک کننده دور نگه دارند.
 • زندگی سالم داشته باشید: برخی از روشهای مورد استفاده در معالجه ذات الریه مانند استراحت زیاد، غذا خوردن سالم و مرطوب ماندن، در درجه اول نیز می توانند به رفع بیماری کمک کنند. ورزش منظم و انتخاب نکردن سیگار نیز مهم است.

سالمندان و افرادی که سالمندی را مراقبت می کنند با افزایش آگاهی خود از علائم ذات الریه و تاثیر احتمالی این بیماری، می توانند به جلوگیری از ذات الریه یا درمان زودهنگام آن کمک کنند ، احتمال بهبودی را سرعت می‌بخشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *